ќесе

мн. ќесиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3224
1. чантичка, торбичка за пари
Англиски: purse Турски: kese Албански: qese, kuletë
Примери:
(прен.) Не посегај му во ќесето.
Не ми влегува в ќесе.
2. Крпа за триење при капење.
Англиски: bag Албански: leckë
3. торбичка
Англиски: bag Албански: çantë
Примери:
најлонско ќесе
Изрази
Има змија во ќесето - многу е скржав.
Изведенки
1. ќесенце ср.
мн. ќесенциња
дем.
2. ќесиче ср.
мн. ќесичиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК