ќорчо

мн. ќорчовци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е ќорав.
Англиски: blind
Употреба: Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК