ќор-сокак

мн. ќор-сокаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20961
1. слепа улица
Англиски: dead end Турски: kör sokak Албански: qorrsokak, rrugë pa dalje
Употреба: Архитектура и градба
2. безизлезна ситуација
Англиски: impasse Албански: gjendje pa rrugëdalje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Дојдовме во ќор-сокак.
Се најдовме во ќор-сокак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК