ќор

Вид збор: Придавка
Ранг: 20819
1. Слеп на едното око.
Англиски: one eyed Турски: kör
2. слеп
Англиски: blind
Примери:
Ќоро и сакато.
Пијан ќор, ќорќутук - трештен пијан.
Ќор фишек – фишек без зрно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК