а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ќотек

мн. ќотеци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5496
тепање
Англиски: beating Турски: kötek
Употреба: Разговорно
Примери:
(прен.) Му удри ќотек.
Изрази
Плаче за ќотек – бара ќотек.
(посл.) Ќотекот е од рај излезен.
Јаде ќотек - добива ќотек, го тепаат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК