а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ќофте

мн. ќофтиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 11268
1. погачка од мелено месо
Англиски: hamburger Турски: köfte Албански: qofte
Употреба: Гастрономија
2. јадење со ќофтиња
Турски: köfte Албански: qofte
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ќофте на кромид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК