а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ќоше

Види и: ќош (м.)
мн. ќошиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3820
агол
Англиски: angle Турски: köşe Албански: kënd, qoshe
Употреба: Архитектура и градба , Разговорно
Примери:
Лошо ќоше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК