а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ќошлест

ќошлести
Вид збор: Придавка
1. со ќошиња, со агли
Англиски: angular Турски: köşe
Употреба: Архитектура и градба , Разговорно
2. аглест
Англиски: angular
Употреба: Математика , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК