а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ќош

Види и: ќоше (ср.)
мн. ќошеви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3795
агол
Англиски: angle, corner Турски: köşe
Употреба: Архитектура и градба , Разговорно
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК