а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ќуд

(едн.) ќудот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25985
нарав, карактер
Англиски: character
Изрази
(посл.) Волкот влакното го менува, ама ќудот не.
Изведенки
ќуд ж.
(едн.) ќудта
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК