а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ќулавка

мн. ќулавки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19328
1. Цуцулеста капа, дервишка капа.
Англиски: coat Турски: külah
2. Во народната носија - дел од гуна, поголема јака која по потреба се претвора во капа.
3. Капа пришиена за горната облека.
Примери:
јакна со ќулавка
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК