а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ќумез

мн. ќумези
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21669
1. кокошарник, гулабарник
Англиски: dovecot Турски: kümes Албански: qymez, kotec
2. Мала, тесна соба; мал, тесен и неуреден стан.
Англиски: shed Албански: qymez, dhomë e vogël
Употреба: Преносно значење
Примери:
Живеат во еден ќумез.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК