а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ќурк

мн. ќуркови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14332
Долга горна облека опшиена со крзно.
Англиски: fur coat Турски: kürk
Изрази
(прен.) Ќе му го скројам ќуркот – ќе ти ја скројам капата, ќе те средам.