а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џамбоџет

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56694
1. Голем патнички авион.
Англиски: jumbo jet Албански: xhambo xhet
Употреба: Транспорт
2. Извонредна, многу посакувана девојка.
Англиски: hot girl Албански: vajzë e bukur, xhambo xhet
Употреба: Преносно значење , Разговорно