а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џелат

мн. џелати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9349
1. Извршител на смртни пресуди.
Англиски: executioner Турски: cellat Албански: xhelat, ekzekutues
Употреба: Правда
2. крвник, мачител
Англиски: tormentor Албански: torturues, persekutues
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК