а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џем

мн. џемови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14316
Пелте или желе од варено зашеќерено овошје, пекмез.
Англиски: jam Албански: xhem, reçel
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК