а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џигерче

мн. џигерчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 22578
1. Mал џигер.
Англиски: liver Албански: mëlçi, xhiger
Употреба: Анатомија , Деминутив
2. (обично во мн.) Џигерчиња (како јадење).
Англиски: liver Албански: xhiger, mëlçi
Употреба: Гастрономија
Примери:
Парчиња пржен или печен џигер.