а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

џимиринка

мн. џимиринки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23969
Месниот дел што останува при топење на сланина.
Англиски: greaves Српски: чварка Албански: cinkarridhe
Употреба: Гастрономија
Примери:
Добар е и вака да се јаде, со џимиринки, со сирење, или со кисело млеко, но многу е посладок ако пред тоа се потпече, во тепсија, заедно со џимиринките, или со сирењето.