Синоними за 'преопише':

преопише (св.)
[ пре-о-пи-ше ]
синоними:
парафразира (св. и несв.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК