чапја

мн. чапји
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15769
Преселна блатна птица, бела или сива, слична на штрк.
Латински: Ardea Англиски: heron
Употреба: Зоологија
Примери:
Како некоја чапја е (се вели за жена со особен, соодветен изглед).
Ја отворил устата како некоја чапја.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК