окрек

мн. окреци
Вид збор: Именка, машки род
Вид зелена кончеста алга што расте во застоени води.
Латински: Conferva Англиски: duckweed Албански: algë moçalore
Употреба: Ботаника
Примери:
Во долот имаше окрек во кој секогаш имаше жаби.