калкан

мн. калкани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26851
1. Сплескана риба во вид на лист.
Латински: Pleuronectes Англиски: plaice Турски: kalkan Албански: kalkan, lloj peshku
Употреба: Зоологија
2. Направа, предмет со кој човекот се штити од некого или нешто.
Англиски: shield Албански: mburojë
3. Bид покрив што косо се спушта од едниот кон спротивниот ѕид; кров cо стреа само на едната страна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК