рубеола

(едн.) рубеолата
Вид збор: Именка, женски род
Заразна болест што се јавува начесто кај децата, вид сипаници со црвени печати на телото.
Латински: Rubeola Англиски: measles
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК