падеж

мн. падежи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23860
1. Деклинација на именката.
Латински: casus Англиски: case Албански: rasë
Употреба: Граматика
2. пад, паѓање, пропаст
Англиски: fall Албански: ramje, rrëzim
Примери:
(посл.) Ако се надеваш на падеж, не ќе имаш вадеж.