првородство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 51280
Привилегија на првородениот син да го наследува имотот на родителите.
Латински: primogenitura Англиски: primogeniture
Употреба: Историја , Правда
Примери:
Право на првородство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК