секвестар

мн. секвестри
Вид збор: Именка, машки род
1. Во правото, забрана над имот од страна на органите на власта за да се обезбеди некакво побарување.
Англиски: sequester Албански: sekuestër
Употреба: Правда
Примери:
Наложи секвестар.
2. Управувач на имот ставен под секвестар.
Англиски: sequestrator Албански: sekuestër
Употреба: Правда
3. Умртвен дел на ткиво кој се одделува од здравиот дел.
Латински: sequestrum Англиски: sequestrum Албански: sekuestër
Употреба: Медицина