principal - онтологија

комитент повеќе

мн. комитенти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што издава налози (на банка, на посредник, комисионер) за определени работи и зделки.
Латински: Komittent Албански: urdhëdhënës, komitent
Употреба: Економија