Синоними за 'неадекватен':

неадекватен (прид.)
[ не-а-де-ква-тен ]
синоними:
невкусен (прид.), несоодветен (прид.)
антоними:
адекватен (прид.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК